6 Dakikalık Yoğun Egzersiz, Alzheimer Riskini Azaltabilir!

Photo of author

By admin

Bilim dünyası, insanlığın en büyük sağlık sorunlarından birisi olan Alzheimer’a karşı halen kesin bir çözüm bulabilmiş değil. Fakat bu durumun en başta yaşanmaması için çeşitli önlemler araştırılmaya devam ediyor.

Alzheimer’ın potansiyel olarak önüne geçilmesini sağlayacak keşiflerden birisi de yakın zamanda yapılmıştı. Hayvanlar üzerinde yapılan deneyler, “beyin kaynaklı nörotrofik faktör”ün etkisinin artırılmasının beyinde anı oluşmasını ve depolanmasını artırdığı gözlemlenmişti.

Fakat yapılan ilk çalışmalar, yapay yollarla bu etkiyi artıramamıştı:

Bilim insanları, bu keşfin ardından insanlarda farmasötik müdahaleler ile nörotrofik faktörün etkisini artırmayı denedi. Fakat yapay yöntemlerle aynı etki elde edilemedi. Dolayısıyla bu kez hedef, bu etkiyi doğal olarak artırmak oldu.

Doğal bir şekilde etkiyi artırmak için en efektif yöntemler belirlendi:

Otago Üniversitesi’nden bilim insanları, insanlarda nörotrofik faktörün etkinisi artırmak için en iyi yöntemleri belirledi. Bu yöntemler, bu şekilde sıralandı:

  • 20 saat boyunca aç kalmak
  • 90 dakika hafif şiddette spor yapmak
  • 6 dakika yüksek şiddette spor yapmak
  • Egzersiz ve açlığı birleştirmek

Yukarıdaki yöntemlerden en etkili olanı ise 6 dakika yüksek şiddette spor yapmak idi. Üstelik aradaki fark, en yakın yöntemden bile 4-5 kat daha etkiliydi.

Bununla birlikte bilim insanları, aç kalmak ve bilişsel sağlık arasındaki ilişkiyi daha da netleştirmek için farklı araştırmalar üzerinde de çalıştıklarını bildirdi.

Yorum yapın

vapeayr.net seniorpuffs.com shoppuffer.com vozol10000.com Bypuff.com Vozol Puff Türkiye Distribütörü Resmi Satış Sitesi olarak en çok satan aromaları ve en çok satan puff modellerini sizler için temin etmekte kapıda ödeme güvencesiyle sizlere gönderim sağlamaktadır. vozol Elf bar 5000 Vozol 5000 Vozol 6000 Vozol 7000 Vozol 10000 Vozol 12000 Vozol likit Stlpuff.com puff, puff bar, elf bar, vozol tüm puff çeşitlerinin resmi satış sitesi olarak kapıda ödeme güvencesiyle sizlere hizmet etmektedir. vozol Elf bar 5000 Vozol 5000 Vozol 6000 Vozol 7000 Vozol 10000 Vozol 12000 Vozol likit resmi satış siteleri