Airbus, uçuşları otomatik olarak yönlendirebilen pilot desteği test ediyor

Photo of author

By admin

Sistem, acil bir durumda bir uçuşu otomatik olarak yönlendirebilecek. Otomatik sistem en iyi havaalanına (hava sahası kuralları ve hava durumu gibi faktörleri kullanarak) bir uçuş yolu seçmekle kalmayıp, aynı zamanda hava trafik kontrolü ve bir havayolunun operasyon merkezi ile iletişim kurabiliyor. Böylece pilotlar zor durumdaysa, uçak yine de güvenli bir şekilde inebilecek.

Buna göre DragonFly, sensörler ve bilgisayar görüş algoritmaları kullanarak herhangi bir piste otomatik olarak inebiliyor. Pilotlar, hava trafik kontrolünün iznini eşlik eden bir uygulamada kullanılabiliyor ve rehberlik ipuçlarına çeviren teknoloji sayesinde havalimanlarında taksi yaparken bile otomatik sistemden yardım alabiliyor. Bu sistem hız kontrolüne yardımcı olabilir ve pilotları engellere karşı uyarabilir. Mürettebat gerçek uçuşa hazırlanmak için daha fazla zaman harcayabilir.

Airbus, uçuşları otomatik olarak yönlendirebilen pilot desteği test ediyor

Test şimdiye kadar bir A350-1000 gösteri uçağı ile sınırlıydı. DragonFly’ın seri üretime geçmesi biraz zaman alabilir ve düzenleyicilerin (ABD’deki Federal Havacılık İdaresi gibi) kullanımını onaylaması gerekecek.

Yine de bu, otonom uçuş sistemlerinin nereye gittiğine dair ipuçları veriyor. Tamamen kendi kendine uçan uçaklar uzun süre daha gelmeyecek olsa da kriz anlarında dahi çok az müdahale gerektiren uçaklar görebilmemiz yakın. Bu aynı zamanda inişin zor olduğu havaalanlarına (Yeni Zelanda’nın Wellington Havaalanı gibi) yapılan uçuşların artmasına ve taksiyle ilgili gecikmelerin en aza indirilmesine de yardımcı olabilir.

Yorum yapın

vapeayr.net seniorpuffs.com shoppuffer.com vozol10000.com Bypuff.com Vozol Puff Türkiye Distribütörü Resmi Satış Sitesi olarak en çok satan aromaları ve en çok satan puff modellerini sizler için temin etmekte kapıda ödeme güvencesiyle sizlere gönderim sağlamaktadır. vozol Elf bar 5000 Vozol 5000 Vozol 6000 Vozol 7000 Vozol 10000 Vozol 12000 Vozol likit Stlpuff.com puff, puff bar, elf bar, vozol tüm puff çeşitlerinin resmi satış sitesi olarak kapıda ödeme güvencesiyle sizlere hizmet etmektedir. vozol Elf bar 5000 Vozol 5000 Vozol 6000 Vozol 7000 Vozol 10000 Vozol 12000 Vozol likit resmi satış siteleri