AMD, Samsung Foundry ile Çalışmaya Devam Edecek

Photo of author

By admin

TSMC, önemli ortaklarından AMD için CPU, GPU, SoC ve FPGA üretmeye devam ediyor. Önümüzdeki dönemde TSMC ve AMD arasındaki bağların sıkılaşmasını bekliyoruz. Bildiğiniz gibi modern AMD çiplerin tümü TSMC fabrikalarında üretiliyor. Ancak DigiTimes‘a göre AMD, eski ürünlerinin üretimini GlobalFoundries ve Samsung Foundry‘e yaptırmaya devam edecek.

Tayvanlı TSMC, önümüzdeki yıllarda N5/N4 (5nm/4nm) ve N3 (3nm) üretim süreçlerini kullanarak Zen 4 ve Zen 5 tabanlı ürünler üretmeye devam edecek. GlobalFoundries ve Samsung Foundry ise SF 14LPP ve GF 12LP işlemlerini kullanarak AMD’nin eski Zen ve Zen+ mikro mimarilerine dayalı işlemcilerini, ayrıca eski nesil GPU’larını üretecek.

Bir zamanlar AMD’nin önde gelen üretim ortaklarından olan GlobalFoundries, özel üretim tekniklerine yöneldiği için 2018’de öncü teknolojileri geliştirmeyi bıraktı. Şirket 10nm altı süreç teknolojilerine geçtiğinde, AMD’nin temel gereksinimlerinin büyük bir kısmı 5nm ve hatta 3nm sınıfı teknolojilere kayacak. Sonuç olarak AMD, yüksek hacimli üretim olmasa da farklı teknikler gerektiren bazı yongalarını GlobalFoundries’e yaptırabilir.

Buna karşın Samsung Foundry, TSMC ile kıyasıya rekabet ederken öncü üretim teknolojileri geliştirmeye devam ediyor. Samsung Foundry tesislerinde geliştirilen öncü üretim süreçlerindeki veriminin TSMC’ninki kadar yüksek olmadığını biliyoruz. Yine de Samsung, öncü teknolojilere ihtiyaç duyan çip tasarımcıları için her zaman iyi bir alternatif.

Şimdilik TSMC cephesinde her şey yolunda. Ancak Çin, Tayvan ve ABD arasındaki gerilim askeri bir çatışmaya, hatta Çin’in Tayvan’ı işgaline yol açarsa AMD’nin dünyanın en büyük dökümhanesine bir alternatif bulması gerekecek. Intel Foundry Services’ın (IFS) 20A teknolojisi 2024 yılına kadar müşterilere sunulmayacak. Bu nedenle TSMC’nin tek büyük rakibi şu an için Samsung Foundry.

Yorum yapın

vapeayr.net seniorpuffs.com shoppuffer.com vozol10000.com Bypuff.com Vozol Puff Türkiye Distribütörü Resmi Satış Sitesi olarak en çok satan aromaları ve en çok satan puff modellerini sizler için temin etmekte kapıda ödeme güvencesiyle sizlere gönderim sağlamaktadır. vozol Elf bar 5000 Vozol 5000 Vozol 6000 Vozol 7000 Vozol 10000 Vozol 12000 Vozol likit Stlpuff.com puff, puff bar, elf bar, vozol tüm puff çeşitlerinin resmi satış sitesi olarak kapıda ödeme güvencesiyle sizlere hizmet etmektedir. vozol Elf bar 5000 Vozol 5000 Vozol 6000 Vozol 7000 Vozol 10000 Vozol 12000 Vozol likit resmi satış siteleri