Bankacılık trojanı “Dridex” hedef değiştirdi: Mac’lerde yayılıyor

Photo of author

By admin

Trend Micro’dan güvenlik araştırmacıları, normal belge gibi görünen e-posta eklerini kullanarak kullanıcıların bankacılık bilgilerini ele geçirme girişiminde bulunan kötü amaçlı yazılım Dridex’in bir çeşidinin Mac bilgisayarlara bulaştığını tespit etti.

Güvenlik şirketine göre, Windows’u hedef alan bankacılık trojanının bir sürümü hızlı yayılmak için Mac bilgisayarları kullanmaya başladı. Zararlı, macOS ve iOS’ta çalışabilen yürütülebilir bir dosya olan Mach-O dosya biçimini kullanıyor ve .o, .dylib, .bundle uzantısına sahip.

Word belgelerinin üzerine yazıyor

Mach-O dosyası, kullanıcı dosyayı açtığında otomatik olarak çalışan kötü amaçlı bir belge içeriyor. Sonrasında macOS kullanıcı dizinindeki tüm Microsoft Word dosyalarını üzerine yazıyor ve uzak sunucuyla bağlantı kurarak kötü amaçlı yazılımı çalıştıran .exe dosyası dahil başka dosyalar indiriyor. Bu dosyalar macOS’ta çalışmıyor ancak kullanıcının Word dosyalarına bulaştığından dosya paylaşımı yaparsa başkasına da bulaştırmış oluyor.

Şimdilik tehlike arz etmiyor

Dridex, Mac kullanıcıları için şimdilik bir tehlike oluşturmuyor ancak Trend Micro, gelecekte macOS’ta çalışacak şekilde değiştirilebileceğini söylüyor. Bu tür zararlılardan korunmanın en iyi yolu, kaynağı belli olmayan ekleri açmamak. Gönderenin kim olduğunu yalnızca isim değil, adresten de kontrol etmek. Apple, Gatekeeper, XProtect gibi yerleşik güvenlik araçları sunuyor. Çoğu kullanıcı gerek görmese de Mac’ler için de üçüncü parti virüsten korunma yazılımları ve VirusTotal gibi ekleri taratabileceğiniz online virüs tarama siteleri mevcut.

Yorum yapın

vapeayr.net seniorpuffs.com shoppuffer.com vozol10000.com Bypuff.com Vozol Puff Türkiye Distribütörü Resmi Satış Sitesi olarak en çok satan aromaları ve en çok satan puff modellerini sizler için temin etmekte kapıda ödeme güvencesiyle sizlere gönderim sağlamaktadır. vozol Elf bar 5000 Vozol 5000 Vozol 6000 Vozol 7000 Vozol 10000 Vozol 12000 Vozol likit Stlpuff.com puff, puff bar, elf bar, vozol tüm puff çeşitlerinin resmi satış sitesi olarak kapıda ödeme güvencesiyle sizlere hizmet etmektedir. vozol Elf bar 5000 Vozol 5000 Vozol 6000 Vozol 7000 Vozol 10000 Vozol 12000 Vozol likit resmi satış siteleri