Bu gölde garip şeyler oluyor: Bir anda ortaya çıkan bu oluşumların sebebi ne?

Photo of author

By admin

İskoç İstilacı Türler Girişimi (SISI) proje yöneticisi Callum Sinclair, 9 Aralık’ta buzlu bir nehirde süzülen garip disklerin görüntülerini çekti ve Twitter’da paylaştı.

Birleşik Krallık’ta bir çok bölgede dondurucu soğuklar yaşanıyor. 12 Aralık, 2010’dan beri ülkede yaşanan en soğuk gün olarak tarihe geçti. İskoçya’nın Braemar bölgesindeyse sıcaklıklar -17,3 dereceye kadar düştü.

Sıcaklıktaki ani düşüşün bu olağandışı duruma neden olduğu düşünülüyor ve Glasgow yakınlarındaki bir nehirde ve Kuzeybatı İngiltere, Göller Bölgesi’nde benzer gözlemlere ilişkin raporlar, oluşumların Birleşik Krallık’ın diğer bölgelerinde de meydana geldiğini gösteriyor.

Her bir diskin 20 ila 200 santimetre arasında olduğu bu garip duruma Birleşik Krallık’ta nadiren rastlanıyor. Buz krepleri olarak adlandırılan oluşumlar genellikle Baltık Denizi’nde ve Antarktika çevresinde görülüyor, ancak bazen ABD ve Kanada’da Büyük Göller’de de ortaya çıkabiliyor.

Diskler, çok farklı iki koşul grubunun sonucu olarak oluşabiliyor. Bunlar, dalgaların sularda birbirine çarpan buz parçaları oluşturması, yuvarlak kenarlar oluşturması ve yavaş yavaş büyümesiyle ortaya çıkabiliyor. Buzun kenarındaki halkalar, zaten donmuş olan diskin kenarıyla birleştiğinde ve ek bir halka tabakası oluşturmak üzere donduğunda oluşuyor.

Katı, donmuş diskler gibi görünmelerine rağmen, buz diskleri genellikle şaşırtıcı derecede sulu ve kırılgan. Doğru koşullarda, diskler katılaşarak buz tabakası oluşturmaya başlıyor ve su dalgalı olduğunda bu buz tabakası bükülerek buz sırtları oluşturabiliyor.

Yorum yapın

vapeayr.net seniorpuffs.com shoppuffer.com vozol10000.com Bypuff.com Vozol Puff Türkiye Distribütörü Resmi Satış Sitesi olarak en çok satan aromaları ve en çok satan puff modellerini sizler için temin etmekte kapıda ödeme güvencesiyle sizlere gönderim sağlamaktadır. vozol Elf bar 5000 Vozol 5000 Vozol 6000 Vozol 7000 Vozol 10000 Vozol 12000 Vozol likit Stlpuff.com puff, puff bar, elf bar, vozol tüm puff çeşitlerinin resmi satış sitesi olarak kapıda ödeme güvencesiyle sizlere hizmet etmektedir. vozol Elf bar 5000 Vozol 5000 Vozol 6000 Vozol 7000 Vozol 10000 Vozol 12000 Vozol likit resmi satış siteleri