Donald Trump’ın “büyük duyurusu” NFT kartları çıktı; herkes dalga geçti ama hepsi satıldı

Photo of author

By admin

Bu haftanın başlarında Donald Trump, geçtiğimiz yıl Twitter’dan yasaklanmasının ardından kurduğu platform olan Truth Social’da “büyük bir duyuru” yapacağını açıklamıştı. Bazıları, Trump’ın 2024 başkanlık seçimleri için aday arkadaşını veya kampanyası için başka bir önemli ayrıntıyı açıklayacağını tahmin ediyordu ancak duyuru, Trump’ın bazı destekçilerini bile hayal kırıklığına uğrattı: Trump temalı bir NFT koleksiyonu.

Eski Başkan “Resmi Donald Trump Dijital Kart Koleksiyonum burada” şeklinde bir duyuru yayınladı. Trump gönderide hiçbir zaman “NFT” kısaltmasını kullanmadı, ancak “dijital koleksiyon kartları” için bu tanımlama tamamen geçerli: Polygon blok zincirinde her biri 99 ABD doları olan 45.000 NFT.

NFT’ler hem Trump destekçileri hem de aleyhtarları tarafından geniş çapta alay konusu olsa da, OpenSea verilerine göre 45.000 kartın tamamı yaklaşık 12 saat içinde tükendi. Bu, her biri 99 dolar olan kartların toplam 4.45 milyon dolar topladığı anlamına geliyor. Koleksiyonun yaratıcıları ayrıca OpenSea gibi ikincil pazarlardaki her satışın %10’unu alıyor. Şimdiye kadar, OpenSea’de NFT’leri alıp satmak için 406.000 dolar (320 ether) harcandı. Bu paranın kime gittiği ve nasıl kullanıldığı ise bilinmiyor.

Koleksiyonun arkasındaki şirket olan NFT INT, sitesinde toplanan paranın Trump’ın 2024 başkanlık kampanyasına aktarılmayacağını söylüyor. Sitedeki bir tanıtım yazısı, NFT INT LLC’nin Trump’a veya herhangi bir kuruluşuna ait olmadığını ve koleksiyonun arkasında aslında Trump’ın olmadığını belirtiyor. Bunun yerine, Trump proje için adını, imajını ve tasvirini lisansladı.

NFT INT tarafından toplanan para, Trump’ın 2024 kampanyasını finanse etmese bile, Trump’ın adını ve tasvirini lisanslayarak elde ettiği gelir bu amaçla kullanılabilir.

NFT’ler veya değiştirilemez tokenlar, bir dijital varlığın sahipliğini kanıtlayan bir blok zincirindeki belirteçlerdir. Tapu bir ev için ne ise, onlar da dijital ürünler için aynı anlama gelir. İlk NFT koleksiyonları 2017 yılına dayanıyor, ancak geçtiğimiz yıl güçlü bir spekülasyon dalgası fiyatları çarpıcı seviyelere çıkardığında pazar bir büyüme patlaması yaşadı. En ünlü koleksiyon olan The Bored Ape Yacht Club, yaklaşık 250 dolardan satışa sunuldu ve bu yılın başlarında fiyatı 400.000 dolarla zirveye ulaştı.

Yine de ekonomik belirsizlik ve yükselen faiz oranları heyecanı büyük ölçüde azalttı. Bu tür ürünler için en büyük pazar olan OpenSea’deki ticaret hacmi, Mayıs ayındaki 2,5 milyar dolara kıyasla geçtiğimiz ay 250 milyon dolara ulaştı. Trump’ın NFT alanına adım atması, eşi Melania’nın ardından geliyor, ancak zamanlamasının çok daha şanssız (veya kötü) olduğu söylenebilir.

Trump, bu eserleri “bir beyzbol kartına çok benziyor, ama umarım çok daha heyecan verici olur” şeklinde tanımladı. Bir Trump NFT’si satın almak, Mar-a-Lago’da Trump ile bire bir görüşme de dahil olmak üzere bir dizi ödül kazanmak için bir çekilişe girme hakkını da beraberinde getiriyor. 45’ten fazla kart satın alanlar, Florida’da bir gala yemeğinde otomatik olarak eski başkanla buluşacak. Dune verilerine göre şu ana kadar 202 kişinin dijital cüzdanlarında 45’ten fazla NFT var…

Yorum yapın

vapeayr.net seniorpuffs.com shoppuffer.com vozol10000.com Bypuff.com Vozol Puff Türkiye Distribütörü Resmi Satış Sitesi olarak en çok satan aromaları ve en çok satan puff modellerini sizler için temin etmekte kapıda ödeme güvencesiyle sizlere gönderim sağlamaktadır. vozol Elf bar 5000 Vozol 5000 Vozol 6000 Vozol 7000 Vozol 10000 Vozol 12000 Vozol likit Stlpuff.com puff, puff bar, elf bar, vozol tüm puff çeşitlerinin resmi satış sitesi olarak kapıda ödeme güvencesiyle sizlere hizmet etmektedir. vozol Elf bar 5000 Vozol 5000 Vozol 6000 Vozol 7000 Vozol 10000 Vozol 12000 Vozol likit resmi satış siteleri