Dünya dışından gelen en acıklı mesaj, InSight’ın bu veda mesajı olabilir.

Photo of author

By admin

Yukarıda gördüğünüz fotoğraf, muhtemelen NASA’nın Mars InSight iniş aracının Dünya’ya geri göndereceği son fotoğraf olacak. Robot, Kasım 2018’de gezegene inişinden bu yana Mars ortamı hakkında fotoğraflar çekiyor ve veri topluyor. Ama bu arada güneş panellerinin yüzeyinde sürekli olarak toz birikiyor. NASA’nın bu yılın başlarında tahmin ettiği gibi, toz tabakası nihayet güneş panellerinin çalışamayacağı kadar kalın hale geldi. InSight Twitter hesabı, 19 Aralık’ta Mars yüzeyinden son bir görüntüyle birlikte veda mesajı yayınladı.

Tweet’te “Gücüm gerçekten düşük, bu yüzden bu gönderebileceğim son görüntü olabilir. Yakında aranızdan ayrılacağım. Benimle kaldığınız için teşekkürler” deniliyor.

InSight, 26 Kasım 2018’de Mars’a indi. Mars yüzeyinde bir sismometre kurdu ve Mars depremleri hakkında veri topladı, bu da NASA bilim insanlarının gezegenin iç yapısının daha net bir resmini derlemesine yardımcı oldu. 500’den fazla deprem ve en az bir göktaşı çarpması raporladı. Bu raporlardan NASA araştırmacıları, Mars’ın çekirdeğinin Dünya’nınkinin yaklaşık yarısı kadar olduğu ve muhtemelen daha önce düşünülenden daha hafif elementlerden oluştuğu sonucuna vardı.

Yorum yapın

vapeayr.net seniorpuffs.com shoppuffer.com vozol10000.com Bypuff.com Vozol Puff Türkiye Distribütörü Resmi Satış Sitesi olarak en çok satan aromaları ve en çok satan puff modellerini sizler için temin etmekte kapıda ödeme güvencesiyle sizlere gönderim sağlamaktadır. vozol Elf bar 5000 Vozol 5000 Vozol 6000 Vozol 7000 Vozol 10000 Vozol 12000 Vozol likit Stlpuff.com puff, puff bar, elf bar, vozol tüm puff çeşitlerinin resmi satış sitesi olarak kapıda ödeme güvencesiyle sizlere hizmet etmektedir. vozol Elf bar 5000 Vozol 5000 Vozol 6000 Vozol 7000 Vozol 10000 Vozol 12000 Vozol likit resmi satış siteleri