Esrarın Yasallaştırılması, Alkol Tüketimini Artırdı

Photo of author

By admin

Genellikle ‘marijuana’ olarak bilinen esrarın kullanımı, özellikle Avrupa ülkeleri ve ABD’de yasallaştırılmaya başladı. Fakat yayımlanan yeni bir araştırma, esrar kullanımını yasallaştırmanın halkta ne tür yansımalara yol açtığı hakkında ilginç bir veri sundu.

Pittsburgh Üniversitesi bünyesinde yayımlanan araştırma, esrar kullanımın yasallaştırıldığı bazı ABD eyaletlerinde alkol tüketiminin arttığını ortaya koydu. Özellikle gençler ve erkeklerde bu artış oranı çok daha yüksekti.

Esrarın yasallaşmasıyla alkol tüketenlerin sayısı artmaya başladı:

Paylaşılan araştırma, 2010 ve 2019 yıllarında ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (CDC) tarafından derlenen ve 4,2 milyon yetişkin bireye ait verileri kullandı. Bu yıllar arasında toplamda 11 ABD eyaletinde esrar kullanımı yasallaştırılmıştı.

Veriler, esrarın yasal olmasından sadece bir yıl sonra “en az bir kez alkol tüketme” oranını %1,2 artış gösterdiğini ortaya koydu. Orta seviye veya yüksek seviyede alkol tüketim oranındaysa değişiklik görülmedi.

18-24 yaş grubundaki bireylerde aynı kategorideki alkol tüketimindeki artış oranı ise %3,7 idi. Diğer yaş gruplarında ise gözle görülür bir değişiklik gözlemlenmedi.

Veriler demografiğe göre incelendiğinde ise artış oranının özellikle erkekler, İspanyol kökenli olmayan beyaz tenli bireyler ve üniversite eğitimi görmeyenlerde yüksek olduğu görüldü.

Araştırmanın başındaki isim Prof. Dr. Coleman Drake, verilerin önemli olduğunu ve uzun dönemde alkol tüketimi ve esrar arasındaki ilişkinin daha iyi anlaşılabileceğini ifade etti.

Yorum yapın

vapeayr.net seniorpuffs.com shoppuffer.com vozol10000.com Bypuff.com Vozol Puff Türkiye Distribütörü Resmi Satış Sitesi olarak en çok satan aromaları ve en çok satan puff modellerini sizler için temin etmekte kapıda ödeme güvencesiyle sizlere gönderim sağlamaktadır. vozol Elf bar 5000 Vozol 5000 Vozol 6000 Vozol 7000 Vozol 10000 Vozol 12000 Vozol likit Stlpuff.com puff, puff bar, elf bar, vozol tüm puff çeşitlerinin resmi satış sitesi olarak kapıda ödeme güvencesiyle sizlere hizmet etmektedir. vozol Elf bar 5000 Vozol 5000 Vozol 6000 Vozol 7000 Vozol 10000 Vozol 12000 Vozol likit resmi satış siteleri