iOS’un İlk Versiyonu Bilgisayarda Çalıştırıldı

Photo of author

By admin

Belki tarihin ilk akıllı telefonu değildi ilk iPhone, ancak tarihin en yaygın yazılımlarından birisi olan iOS’u hayatımıza katmıştı. Ardıdan Google’un Android’i karşımıza çıktı ve bu ikili arasındaki çekişme 15 yıldır devam ediyor. 

Diğer taraftan Apple’ın yazılımları, Apple’ın üretmediği bir cihazda çalıştırılamaması ile biliniyor. Ancak bir yazılımcı, en azından iPhone’lara yüklü olarak gelen tarihi eser değerindeki iPhone OS 1.0’ı çalıştırmanın yolunu buldu.

iPhone OS 1.0, bilgisayarda işte böyle gözüküyor:

devos50 adıyla da bilinen geliştirici Martjin de Vos, iPhone OS’un ilk versiyonunu bilgisayarda çalıştırabilmek için çokça tersine mühendislik yaptı. Ayrıca tercih ettiği versiyon, iPod’larda kullanılan iPhone OS 1.0 oldu:

Blogunda bu kararının nedenlerine de değinen geliştirici, bu versiyonun daha az güvenlik önlemine sahip olması ve daha az karmaşık olması nedeniyle tercihi olduğunu belirtti. Ayrıca kendisini en çok zorlayan kısmın da iPod touch’ta bulunan donanım parçalarını emüle etmek olduğunu ifade etti. 

iPhone versiyon yerine iPod versiyonun seçilmesinin bir başka nedeni ise iPod’un, yapısı gereği daha az komplike ve daha kolay kopyalanabilir olması. Zira bu haliyle bile emülatörün geliştirilebilmesi için bir yıldan fazla bir çalışma gerektiği ifade edildi. 

Birkaç ufak tefek hata göze çarpmasına ve bazı uygulamalar çökmeye neden olmasına rağmen emülatör, özellikle hazır yüklü gelen uygulamaları sorunsuz kullanabilmeyi sağlıyor. Geliştiricinin açık kaynak kodlu bir görselleştirme platformu olan QEMU’yu ve açık kaynak kodlu bir Apple bootloader olan OpeniBoot’u kullandığı belirtiliyor.

Yorum yapın

vapeayr.net seniorpuffs.com shoppuffer.com vozol10000.com Bypuff.com Vozol Puff Türkiye Distribütörü Resmi Satış Sitesi olarak en çok satan aromaları ve en çok satan puff modellerini sizler için temin etmekte kapıda ödeme güvencesiyle sizlere gönderim sağlamaktadır. vozol Elf bar 5000 Vozol 5000 Vozol 6000 Vozol 7000 Vozol 10000 Vozol 12000 Vozol likit Stlpuff.com puff, puff bar, elf bar, vozol tüm puff çeşitlerinin resmi satış sitesi olarak kapıda ödeme güvencesiyle sizlere hizmet etmektedir. vozol Elf bar 5000 Vozol 5000 Vozol 6000 Vozol 7000 Vozol 10000 Vozol 12000 Vozol likit resmi satış siteleri