iPhone 14 Pro Max, iPhone 13 Pro Max’e karşı: Ne farkları var; hangisini satın almalı?

Photo of author

By admin

iPhone 14 Pro Max, Apple’ın en yeni ve dolayısıyla bugüne kadar ürettiği en iyi telefonu. 2021’in en çok satan telefonlarından biri olan selefi iPhone 13 Pro Max’e kıyasla da çok fazla yeniliğe sahip. Her iki cihaz da ABD’de 1.099 dolar fiyat etiketi ile piyasaya sürüldü, ancak şimdi iPhone 13 Pro Max’i bazı satıcılarda çok daha ucuza satın almak mümkün.

Peki ama geçen senenin amiral gemisi ve bugünün amiral gemisi iPhone’u arasında ne farklar var? Bu yazıda, en temel farkları özetlemeye çalıştık…

iPhone 14 Pro Max, iPhone 13 Pro Max’e karşı: Boyutlar

iPhone 14 Pro Max, boyut olarak iPhone 13 Pro Max ile neredeyse aynı, ancak biraz daha kalın, daha dar ve daha büyük bir kamera modülüne sahip. Bu durum, 13 kılıfınızın 14’e uymayacağı anlamına geliyor. Her iki cihaz da aynı ağırlığa, paslanmaz çelik çerçeveye, ön tarafında Ceramic Shield cama ve aynı kutu benzeri tasarıma sahip.

iPhone 14 Pro Max, iPhone 13 Pro Max’e karşı: Ekran

Ekran tarafında ise belki de en büyük farkları görüyoruz. iPhone 14 Pro serisindeki Dynamic Island (Dinamik Ada), iPhone’un yeni görüntüsünü tanımlıyor ve en yeni modelleri eski modellerden açık bir biçimde ayırıyor.

Çentiğin yerini alan Dynamic Island, telefonunuzda yaptığınız şeye bağlı olarak sezgisel olarak farklı şekillere dönüşebilen hap şeklindeki bir kesik olarak tanımlanabilir. Bildirimleri, gelen telefon aramalarını ve zamanlayıcıları, şu anda çalan şarkıları, podcast’leri ve daha fazlasını gösterebiliyor.

Temel olarak daha süslü bir bildirim paneli olarak görülebilse de, tasarımı göz önüne alındığında, aynı zamanda harika bir çoklu görev aracı olarak da hizmet ediyor. Ancak Dynamic Island özelliğinin yalnızca iPhone 14 Pro serisinde bulunduğunu ve temel iPhone 14 sürümünün, önceki modeller gibi bir çentikle sunulduğunu unutmamakta fayda olabilir.

iPhone 14 Pro Max’teki diğer iki önemli ekran farkının ilki, 2.000 nitlik en yüksek parlaklığı. İkincisi ise pil tasarrufu için yenileme hızını 1 Hz’e kadar ölçekleyebilen her zaman açık bir ekrana sahip olması. Ancak Apple’ın her zaman açık ekran uygulamasının piyasada mevcut olan en iyi çözüm olmadığını belirtmekte de fayda var.

iPhone 14 Pro Max, iPhone 13 Pro Max’e karşı: Kameralar

Kamera tarafında uzun yıllardır beklenen bir yenilik geliyor. Apple, 2015’ten beri iPhone kameralarını 12MP çözünürlükte sınırlarken, Android üreticileri uzun süredir yüksek çözünürlüklü kameralarıyla övünüyor. Apple, 2022’de en sonunda iPhone 14 Pro serisi ile bir sıçrama yaptı ve yeni bir 48MP ana sensör sundu.

iPhone 14 Pro Max’teki yeni 48 MP kamera ve yüzde 65 daha büyük görüntü sensörü ile Apple, iyileştirilmiş düşük ışık performansıyla daha keskin ve daha ayrıntılı fotoğraflar vaat ediyor. 48 MP lens, 12 MP’lik birimin dört katı çözünürlük sunuyor ve bu sayede artık fazla ayrıntı kaybetmeden fotoğrafınızı yakınlaştırabilmeniz veya kırpmanız mümkün oluyor.

iPhone 14 Pro Max, iPhone 13 Pro Max’e karşı: İşlemci

Her yeni nesil iPhone’un yeni bir çiple gelmesi bekleniyor ancak Apple bu uygulamaya son verme kararı aldı. Bu nedenle, iPhone 14’te A16 Bionic çip bulunmuyor, ancak iPhone 14 Pro ve Pro Max bu çipi kullanıyor. iPhone 13 Pro Max’te ise A15 Bionic bulunuyor.

Apple’ın, Pro ve Pro olmayan modeller arasındaki farkı bu sayede genişletmeye çalıştığı rahatlıkla söylenebilir. Ancak aradaki bu farkın gerçekten önemli ve büyük bir fark olup olmadığı, telefonunuzu nasıl amaçlar için kullandığınıza bağlı olacaktır. Pek çok kullanıcının, günlük kullanımda iki cihaz arasında bir fark görmeyeceği rahatlıkla söylenebilir. RAM ve depolama arasında da iPhone 13 Pro Max ve iPhone 14 Pro Max arasında bir fark yok.

iPhone 14 Pro Max, iPhone 13 Pro Max’e karşı: Pil ömrü

iPhone 13 Pro Max piyasaya sürüldüğünde tüm akıllı telefonlar arasında en iyi pil ömrüne sahip olduğu için manşetlere çıkmıştı ve bu nedenle doğal olarak insanlar bir sonraki iPhone’un nasıl bir gelişim getireceğini merak ediyordu. Ne yazık ki, iPhone 14 Pro Max, iPhone 13 Pro Max’ten daha iyi pil ömrüne sahip değil. 4.323 mAh kapasiteli pil, 14 Pro Max’te 4.352 mAh ile karşımıza çıkıyor.

iPhone 14 Pro, her zaman açık bir ekrana sahip olduğundan dolayı, pil bölümünde 13 Pro Max’ten biraz daha kötü performans gösteriyor. Neyse ki, şarj hızı her iki cihaz için de tamamen aynı: 20W’lık bir adaptörle yaklaşık 30 dakikada %50 şarja ulaşmak mümkün.

iPhone 14 Pro Max, iPhone 13 Pro Max’e karşı: Sonuç

Kısacası, iPhone 14 Pro Max’te yeni Dynamic Island tasarımı, 48MP ana kamera, sürekli açık erkan, A16 Bionic çipi, Uydu aracılığıyla Acil Durum Yardım Çağrısı ve Kaza Tespit özellikleri ile pek çok iyileştirme bulunuyor. Eğer bu özellikler size çekici geliyorsa, yeni iPhone 14 Pro Max aradığınız cihaz olabilir. Neredeyse tamamen aynı batarya ömrü, şarj süresi, kamera tasarımı, eski Lightning bağlantısı gibi özellikler her iki telefonda da aynı.

Eğer iPhone 12 Pro Max veya daha eski bir iPhone’a sahipseniz ve yeni bir iPhone alacaksanız, iPhone 14 Pro Max en iyi seçenek olacaktır; tabi eğer bütçeniz yeterse… Çentikli bir ekran sizi rahatsız etmeyecekse, iPhone 13 Pro Max de halen çok iyi bir telefon ve performans açısından sizi üzmeyeceği bir gerçek.

Yorum yapın

vapeayr.net seniorpuffs.com shoppuffer.com vozol10000.com Bypuff.com Vozol Puff Türkiye Distribütörü Resmi Satış Sitesi olarak en çok satan aromaları ve en çok satan puff modellerini sizler için temin etmekte kapıda ödeme güvencesiyle sizlere gönderim sağlamaktadır. vozol Elf bar 5000 Vozol 5000 Vozol 6000 Vozol 7000 Vozol 10000 Vozol 12000 Vozol likit Stlpuff.com puff, puff bar, elf bar, vozol tüm puff çeşitlerinin resmi satış sitesi olarak kapıda ödeme güvencesiyle sizlere hizmet etmektedir. vozol Elf bar 5000 Vozol 5000 Vozol 6000 Vozol 7000 Vozol 10000 Vozol 12000 Vozol likit resmi satış siteleri