James Webb’i iki hafta boyunca neredeyse çalışamaz hale getiren sorun, yazılım hatası çıktı

Photo of author

By admin

James Webb Uzay Teleskobu, yaklaşık iki haftalık bir teknik sorundan nihayet kurtuldu. Keşifleriyle bilim insanlarını büyüleyen yeni nesil uzay teleskobu, 7 Aralık’ta sorunlar yaşamaya başlamıştı. NASA Çarşamba günü yaptığı açıklamada, sorunun “sistemlerde tetiklenen bir yazılım hatasından kaynaklandığını” söyledi.

Hata, teleskobun güvenli moda geçmesine neden oldu. Bu sayede teleskobun, ekip sorunu giderirken gerekli olmayan sistemleri kapatarak kendini koruması sağlanıyor.

Yine de bu sorun JWST’nin çalışmasını tamamen durdurmadı. NASA, “Bu olay, bilim operasyonlarında bu süre zarfında birkaç gün süren birkaç duraklamayla sonuçlandı” dedi. Sistemler yeniden ayarladıktan sonra Webb, 20 Aralık itibarıyla tam performansına geri döndü.

Bu tip sorunlar, neredeyse tüm karmaşık uzay görevleri için normal kabul ediliyor. Örneğin Hubble Uzay Teleskobu, otuz yılı aşkın hizmeti boyunca defalarca teknik sorun yaşadı ve her defasında bunlardan kurtulmayı başardı.

Yorum yapın

vapeayr.net seniorpuffs.com shoppuffer.com vozol10000.com Bypuff.com Vozol Puff Türkiye Distribütörü Resmi Satış Sitesi olarak en çok satan aromaları ve en çok satan puff modellerini sizler için temin etmekte kapıda ödeme güvencesiyle sizlere gönderim sağlamaktadır. vozol Elf bar 5000 Vozol 5000 Vozol 6000 Vozol 7000 Vozol 10000 Vozol 12000 Vozol likit Stlpuff.com puff, puff bar, elf bar, vozol tüm puff çeşitlerinin resmi satış sitesi olarak kapıda ödeme güvencesiyle sizlere hizmet etmektedir. vozol Elf bar 5000 Vozol 5000 Vozol 6000 Vozol 7000 Vozol 10000 Vozol 12000 Vozol likit resmi satış siteleri