Mars’ta ölürsek ne olur? İşte kızıl gezegende ölecek birinin bedeninin başına gelecekler

Photo of author

By admin

Öncelikle, uzayda öldüğünüzde vücudunuza ne olacağı konusunda gerçekten herhangi bir resmi protokol olmadığını söyleyelim. NASA’nın resmi politikası, böyle bir kararın NASA liderliği, uluslararası ortaklar ve uçuş operatörlerinin beraber alacağı bir karar olacağını söylüyor.

Bununla birlikte, astronot ve Uluslararası Uzay İstasyonu eski komutanı Chris Hadfield‘e göre, uzay ajansı bu senaryolara bakan astronotlarla “ölüm simülasyonları” yürütüyor. Hadfield tatbikatın vardığı sonuç hakkında şunları söyledi: “Eğer biri uzay yürüyüşünde ölürse, önce onları hava kilidinin içine getireceğiz. Muhtemelen basınçlı giysilerinin içinde kalacaklar. Vücutlar aslında bir uzay giysisinde daha hızlı çürür ve istasyonun içinde çürüyen et veya gaz kokusu istemiyoruz. Bu yüzden onları kıyafetleri içinde tutmamız ve istasyonda soğuk bir yerde saklamamız gerekiyor.

Uluslararası Uzay İstasyonunun içinde ölüm gerçekleşirse, sorun nispeten hızlı bir şekilde çözülebilir: ISS’nin daha soğuk kısmında geçici depolama, ardından muhtemelen insanlık tarihindeki en harika cenaze arabası toplama / cenaze korteji olacak.

Ancak örneğin Mars yolculuğu gibi daha uzun görevlerde, başka çözümler gerekli olacak.

Elbette, eski bir meslektaşınızı potansiyel olarak tehlikeli bir uzay enkazına çevirmek istiyorsanız cesedi uzaya fırlatabilirsiniz. Bu aslında BM uzay enkazı azaltma anlaşmasına aykırı ve potansiyel olarak uluslararası bir krizin çıkmasına neden olabilir.

NASA’nın kurduğu bir araştırma ekibi tarafından önerilen bir alternatif, bir ceset torbasının içindeki cesedi uzay gemisinin dışındaki bir robotik kola bağlamak. Vücut donduktan sonra kol ceset torbasını titretmeye başlar. Kırılgan gövde küçük parçalara indirgenene kadar 15 dakika boyunca bu işlem yapılır. Suyun bir havalandırma yoluyla torbadan buharlaşmasına izin verilir ve geride Dünya’ya götürmek için yaklaşık 25 kilogram kalıntı kalır.

Peki, kızıl gezegene kadar gidip orada ölen birinin vücuduna ne olur?

NASA Mars’ı kirletmek istemediğinden dolayı Dünya’dan gelecek olan mikropların öldürülmesi için cesedin yakılması gerektiğini düşünüyor. Eğer bu mümkün olmazsa, bu durumda ya Mars toprağına gömülecekler ya da yüzeyde bırakılacaklar.

Mars toprağında bırakılan bir ceset, Dünya’da olduğu gibi çürümüyor. Aslında bakteriler, ölür ölmez bedeni yeme işlemine başlıyorlar, ancak gece olduğunda ceset donacağından bakterilerin işi bitmiş oluyor. Bakteri olmayınca yumuşak dokular sabit kalıyor ve Mars yüzeyinde mumyalanmış oluyorsunuz.

Dünya atmosferinin ve manyetosferin koruması olmadığında, radyasyon cesedi daha fazla parçalar ancak bu da çok uzun süren bir süreç. Muhtemelen kemiklerinizi gelecekte on milyonlarca yıl boyunca Mars’ta kalmaya devam edecek.

Yorum yapın

vapeayr.net seniorpuffs.com shoppuffer.com vozol10000.com Bypuff.com Vozol Puff Türkiye Distribütörü Resmi Satış Sitesi olarak en çok satan aromaları ve en çok satan puff modellerini sizler için temin etmekte kapıda ödeme güvencesiyle sizlere gönderim sağlamaktadır. vozol Elf bar 5000 Vozol 5000 Vozol 6000 Vozol 7000 Vozol 10000 Vozol 12000 Vozol likit Stlpuff.com puff, puff bar, elf bar, vozol tüm puff çeşitlerinin resmi satış sitesi olarak kapıda ödeme güvencesiyle sizlere hizmet etmektedir. vozol Elf bar 5000 Vozol 5000 Vozol 6000 Vozol 7000 Vozol 10000 Vozol 12000 Vozol likit resmi satış siteleri