Marvel’s Midnight Suns İncelemesi

Photo of author

By admin

2022 benim açımdan dolu dolu bir yıl oldu. Uzun zamandır merakla beklediğim iki harika oyunun bu yıl çıkması bir yana, geri kalan zamanlarımda bol bol farklı oyunları denedim ve oynadım. Öncelikle şunu söyleyeyim Marvel’s Midnight Suns’a bayıldım. Oyunun yapısı, oynanışı ve beni konsol başında mutlu ettiği zamanlar gerçekten eşsizdi.

Kimi için yılın sürprizi oldu Midnight Suns. Aslında neden sürpriz olduğunu anlayabiliyorum ama geliştirici koltuğunda Fraxis varken oyunun kaliteli olacağı her halinden belliydi. Yeni nesil Xcom oyunlarıyla gönlümü kazanan Fraxis şimdi de Marvel evrenine el atmış ve ortaya müthiş bir oyun çıkmış.

Taktiksel, sıra tabanlı, kart bazlı bir RPG-Strateji oyunu Midnight Suns. Aslında içinde her şeyden biraz var ve bu çok eğlenceli. Üçlü takımlar halinde görevlere çıkıyor ve Hydra’nın güçlerini alt etmeye çalışıyoruz. Oyunun ana teması bu kadar basit ama eklenen detaylar inanılmaz.

Ben sadece kötü adam kovalayacağımız sıra tabanlı strateji oyunu beklerken, ilişki simulasyonu, RPG sistemleri ve Sims oyunun diğer yanlarını oluşturuyor. Bir kere görevler kadar ana mekanımız olan Abbey’de de bol bol vakit geçiriyoruz. Her kahraman veya vigilantenin kendine göre istekleri var. Onlarla ilişkiler kurabiliyor yeni görevler, yeni özellikler ve yeni araçlar açabiliyoruz. He ek olarak Midnight Suns az önce bahsettiklerimin üzerine bir de üs kurma oyunu. Ve inanır mısınız bunların hepsini çok iyi yapıyor.

Oyunda kurduğunuz her ilişki, her hamle öyle ya da böyle ana mekaniklere yansıyor. Örnek olarak her gün bir kahraman ile antreman yapabiliyorsunuz, böylece o karakterle hem arkadaşlık puanı kazanıyor hem de sonraki görev için belli kazanımlar elde edebiliyorsunuz.

Savaş alanlarında da XCOM’a göre önemli değişimler var. Mesela XCOM gibi bahsedebileceğimiz bir siper sistemi yok ve savaş alanları çok daha küçük. Savaş senaryoları tipik olarak seçtiğiniz üç kahramanı bir grup Hydra ajanına veya bazı büyük ve tanıdık düşmanlara karşı savaştırmanız üzerine gelişiyor ve oyunun genel yapısı bu.

Yine XCOM ile karşılaştıracak olursak, XCOM’dan farklı olarak, bu oyunda zar atma yok ama rastgele şansın en büyük unsuru, her turun başında hangi kartları çektiğiniz oluyor. Kartlar karakterler için mevcut hareket şemanızı belirliyor. Her kahramanın kendi karakter destesi bulunuyor ve bu desteler savaşın hemen başında birleştiriliyor. Kartların içeriği saldırılar, destek işlevleri, kalabalık kontrolü, alan efektleri veya değişim hamleleri olabilir. Bazı kartlar oynandığında Heroism barını artırırken, bazı kartlar için bu barı kullanmanız gerekiyor. Kahramanlığınızı çevresel saldırılara da harcayabilirsiniz, yani kart oynamalarınız bittiğinde rakiplerinize hasar vermeye devam edebilirsiniz, bu da dönüşleri potansiyel olarak hareket sisteminin çok ötesine geçirebiliyor.

Oyundaki gece gündüz mantığı çok eğlenceli. Her yeni gün rutinleriniz tamamen size kalmış: Biraz ekiple tartışabilir, konuşabilir, önceki günün ganimetlerini inceleyebilir, ekibin destelerini düzenleyebilir ve daha güçlü kartlar yapmak için kartları birleştirebilirsiniz, yapabileceğiniz herhangi bir istihbarat görevi olup olmadığını görmek için Captain Marvel ile görüşebilirsiniz. genellikle WhatsApp’ın Stark Industries eşdeğeri aracılığıyla, fırsat ortaya çıktığında her zaman ortaya çıkan çeşitli kişilerarası dramalarda da yer alabiliyorsunuz.

Örnek olarak Nico, Magik’e sürpriz bir doğum günü partisi düzenlemek istiyor ama Blade bunun iyi bir fikir olduğunu düşünmüyor çünkü Magik sürprizlerden hoşlanmıyor, bu arada Peter Parker gruba uyum sağlamaktan endişe ediyor ve bu parti onun için de iyi olabilir. Ekibin gerçekten de orada var olduğunu hissettiren şahane bir yapım Midnight Suns.

Akşam olduğunda da farklı etkinlikler açılıyor. Mesela Salem cadıları hakkında asırlık bir gizemi ortaya çıkarmaya çalışabilirsiniz. Kaptan Amerika ile balık tutmaya gidebilirsiniz. Magik ile mantar toplayabilirsiniz. Captain Marvel ile havuz başında rahatlayabilir ve duygularınız hakkında konuşabilirsiniz. Bu ilişkileri kurmak, oyunun savaş görevi kısmında gözle görülür bir etkiye sahip olan, ancak muhtemelen size kişisel bir pay verme konusunda oyuncu olarak çok daha derin bir etkiye sahip olan savaş bonusları ve istatistik artışları şeklinde ödüller sağlıyor. İşin ilginci bir grup çizgi roman karakterinin kişisel yaşamlarına ortak oluyorsunuz. Bir şekilde büyük, tüyler ürpertici bir kilisede yaşamaya başladığınız bu olağanüstü insanlar, tüm yönleriyle oyunda yer alıyorlar. Ve bu gerçekten oyunun en büyük gücü.

Elbette işin içine Marvel girdiği zaman artık gözlerimizi devirebiliyoruz. Yıllardır süregelen MCU bazı insanlar için mental yorgunluğa sebep oldu. Ama burada işler farklı, Marvel mitosunun gerçekten çıkarılmamış Dark Magick tarafına odaklandığı Midnight Suns yaralarınızı saracak. Oyundaki karakterler açıkça MCU muadillerinden ilham almış olsa da, oyun kesinlikle aynı tona sahip değil. Neden iki Ghost Rider olduğu hakkında hiçbir fikriniz olmasa bile kesinlikle oyunun tadını çıkarabilirsiniz. Daha öncesinde 16 tane film, Ghost Rider’ın konuk olduğu TV dizileri ve bilmem kaç tane fandom okumanıza gerek yok. Sadece zamanın tadını çıkarıyorsunuz, bu kadar.

Yorum yapın

vapeayr.net seniorpuffs.com shoppuffer.com vozol10000.com Bypuff.com Vozol Puff Türkiye Distribütörü Resmi Satış Sitesi olarak en çok satan aromaları ve en çok satan puff modellerini sizler için temin etmekte kapıda ödeme güvencesiyle sizlere gönderim sağlamaktadır. vozol Elf bar 5000 Vozol 5000 Vozol 6000 Vozol 7000 Vozol 10000 Vozol 12000 Vozol likit Stlpuff.com puff, puff bar, elf bar, vozol tüm puff çeşitlerinin resmi satış sitesi olarak kapıda ödeme güvencesiyle sizlere hizmet etmektedir. vozol Elf bar 5000 Vozol 5000 Vozol 6000 Vozol 7000 Vozol 10000 Vozol 12000 Vozol likit resmi satış siteleri