NASA açıkladı: Uzaydaki 3 astronotu Elon Musk’ın SpaceX’i geri getirebilir

Photo of author

By admin

NASA, geçtiğimiz günlerde Uluslararası Uzay İstasyonu’na bağlı olan bir Soyuz uzay aracında yaşanan sızıntının ardından, iki kozmonot ve 1 astronotu Dünya’ya geri getirmek için Elon Musk’ın uzay şirketi SpaceX’ten yardım almayı planlıyor.

Şu anda UUİ’ye kenetlenmiş olan Rus MS-22 Soyuz kapsülü, 14 Aralık’ta uzaya soğutma sıvısı damlacıkları püskürtmeye başladı. Bu soğutma sıvısının, bölmenin iç sıcaklığını kontrol etmesi gerekiyordu ve bildirildiğine göre artık kapsüldeki bu hayati sıvı tamamen boşalmış durumda.

Saatlerce süren sızıntı, istasyon operasyonlarını aksattı ve istasyon kozmonotları Sergey Prokopyev ve Dmitri Petelin‘i o gün için planlanan bir uzay yürüyüşünden vazgeçmeye zorladı. Rusya’nın uzay ajansı Roscosmos, sızıntının kapsülü delen küçük bir mikrometeoroidden kaynaklanmış olabileceğini tahmin ediyor.

Yetkililer hala durumu değerlendiriyor ve Soyuz aracının Mart ayında Prokopyev ve Petelin ile NASA astronotu Frank Rubio‘yu Dünya’ya güvenli bir şekilde geri getirip getiremeyeceğine karar verecekler. Soğutucu sistemi bozulan kapsül, atmosferimize yeniden girerken insanlar için güvensiz olabilir.

NASA da mürettebatın UUİ’de bir araç olmadan mahsur kalması durumunda nasıl kurtaracağını düşünüyor. NASA sözcüsü Sandra Jones, istasyonun sakinlerinin bir SpaceX Dragon kapsülünü kullanabileceğini söyledi. Reuters ile yaptığı görüşmede Jones, “SpaceX’e, gerekirse mürettebat üyelerini getirme yetenekleri hakkında birkaç soru sorduk” dedi.

2 kozmonot ve 1 astronotu almak için yedek bir Dragon kapsülünün mü UUİ’ye uçacağı, yoksa NASA astronotları Nicole Mann ve Josh Cassada, Roscosmos kozmonotu Anna Kikina ve Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı astronotu Koichi Wakata’yı Ekim ayında yörüngedeki bilim laboratuvarına taşıyan bir SpaceX kapsülünde mi geri dönmelerinin düşünüldüğü henüz net değil.

Ayrıca önemli bir sorun daha bulunuyor: Dragon uzay aracı ile seyahat eden tüm astronotların, özel yapım SpaceX uzay giysilerini giymeleri zorunlu ve Soyuz ile uzay istasyonuna gelen mürettebat bu giysilere sahip değil.

NASA daha önce yaptığı açıklamada, “Test edilen sistemler nominaldi ve ek Soyuz sistemlerinin Roscosmos değerlendirmeleri devam ediyor. Rassvet modülüne bağlı kalan Soyuz uzay aracı içindeki sıcaklıklar ve nem kabul edilebilir sınırlar içinde” demişti.

Yorum yapın

vapeayr.net seniorpuffs.com shoppuffer.com vozol10000.com Bypuff.com Vozol Puff Türkiye Distribütörü Resmi Satış Sitesi olarak en çok satan aromaları ve en çok satan puff modellerini sizler için temin etmekte kapıda ödeme güvencesiyle sizlere gönderim sağlamaktadır. vozol Elf bar 5000 Vozol 5000 Vozol 6000 Vozol 7000 Vozol 10000 Vozol 12000 Vozol likit Stlpuff.com puff, puff bar, elf bar, vozol tüm puff çeşitlerinin resmi satış sitesi olarak kapıda ödeme güvencesiyle sizlere hizmet etmektedir. vozol Elf bar 5000 Vozol 5000 Vozol 6000 Vozol 7000 Vozol 10000 Vozol 12000 Vozol likit resmi satış siteleri