Pil üreticilerini zorlayacak yeni kararlar: Kurallar baştan yazılıyor

Photo of author

By admin

Avrupa Birliği, teknolojinin geleceğini şekillendirmeye devam ediyor. Daha önce tüm cihazlarda USB-C kullanımını zorunlu hale getiren AB, şimdi de gözünü pil dünyasına dikmiş durumda. AB milletvekilleri, pilleri daha sürdürülebilir ve yeniden kullanılabilir hale getirmeyi amaçlayan yeni bir dizi yasa üzerinde anlaştı.

Yönetmelikler malzemelerin çıkarılmasından endüstriyel üretime ve imhaya kadar pil ömrünün tamamını kapsıyor. Yeni kurallar, elektronik cihazlarda kullanılan taşınabilir piller, endüstriyel piller, elektronik cihazlarda kullanılan SLI piller ve otomotiv uygulamalarının yanı sıra iki tekerlekli araçlarda ve elektrikli araçlarda kullanılan piller dahil olmak üzere AB’de satılan tüm pil türleri için geçerli olacak.

Yeni kabul edilen kuralların yeşil gereksinimleri, enerji geçişini ilerletme ve sektördeki rekabet gücünü artırma hedeflerinin bir parçası olarak Avrupa Birliği için etkileyici bir kilometre taşını oluşturuyor. Ancak, özellikle tüketici elektroniği ve otomotiv endüstrilerinde üreticiler için bir dizi zorluk da getiriyor.

Yeni kurallara göre, AB pazarında pil satan tüm şirketler, hammaddelerin tedarik edilmesi, işlenmesi ve ticareti ile bağlantılı sosyal ve çevresel riskleri ele alan bir “gerekli özen politikası” uygulamak zorunda. Ayrıca, geri dönüştürülmüş malzemeler kullanmaları gerekiyor. Bunlar sırasıyla %16 kobalt, %85 kurşun, %6 lityum ve %6 nikel için geçerli. Avrupa Birliği ayrıca geri dönüştürülmüş malzemelerin güvenliğini sağlamak için iddialı toplama hedefleri de belirledi. Elektronik cihazlar durumunda hedefler 2023’e kadar %45’e ve 2030’a kadar %73’e ayarlandı, elektrikli araçlar için ise hedef %100.

Tedarik zincirlerini dikkatlice gözden geçirmek, operasyonlarını yeniden değerlendirmek ve geri dönüşümcülerle stratejik ortaklıklar kurarak yeni gereksinimlere hazırlanmak gerekeceğinden, bu gelişmeler küresel otomotiv üreticileri ve pil üreticileri için özellikle zorlayıcı olabilir.

Ayrıca, elektronik cihazlardaki taşınabilir pillerin de, tüketicilerin kolayca çıkarıp değiştirebilecekleri şekilde tasarlanmaları gerekiyor.

Yorum yapın

vapeayr.net seniorpuffs.com shoppuffer.com vozol10000.com Bypuff.com Vozol Puff Türkiye Distribütörü Resmi Satış Sitesi olarak en çok satan aromaları ve en çok satan puff modellerini sizler için temin etmekte kapıda ödeme güvencesiyle sizlere gönderim sağlamaktadır. vozol Elf bar 5000 Vozol 5000 Vozol 6000 Vozol 7000 Vozol 10000 Vozol 12000 Vozol likit Stlpuff.com puff, puff bar, elf bar, vozol tüm puff çeşitlerinin resmi satış sitesi olarak kapıda ödeme güvencesiyle sizlere hizmet etmektedir. vozol Elf bar 5000 Vozol 5000 Vozol 6000 Vozol 7000 Vozol 10000 Vozol 12000 Vozol likit resmi satış siteleri