T-Rex’ler, Alet Kullanabilecek Kadar Zeki Olabilir!

Photo of author

By admin

Milyonlarca yıl önce dünyayı hükmeden dinozor türlerinden olan, avdan ava koşup korku saçan T-Rex hakkında çarpıcı bir araştırmaya imza atıldı. Journal of Comparative Neurology dergisinde yayımlanan araştırma, T-Rex dinozorların alet kullanabilecek kadar zeki olabileceklerini ortaya koydu.

Yapılan çalışmaya göre T-Rex’ler, günümüz habeş maymunlarında bulunan nöronlara benzer nöronlara sahiti. Bu da bu canlıların kendi aralarında kültür oluşturabilecek, dolayısıyla nesilden nesile gelişmeye açık olabilecekleri kadar zeki olduklarına işaret ediyor.

Peki, nedir bu ‘kültür’?

Midjourney

Hayvanlar arasındaki kültür, nesillerden nesillere aktarılan bilgi birikimini temsil ediyor. Canlı, bilişsel olarak ne kadar yetenekliyse ve ne kadar uzun yaşarsa, bir kültür oluşturma fırsatı da o kadar artıyor. Uzun ömür ve bilişsel yetenek de özellikle nöronlara bağlı olarak gelişiyor.

T-Rex’lerdeki nöron sayısı da hesaplandı:

Çalışmanın ardındaki tek isim olan Dr. Herculano-Houzel, T-Rex’lerdeki nöron sayısını öğrenmek için de harekete geçti. Günümüz kuşlarındaki verilerden faydalanan Houzel, beyin kütlesine bağlı nöron sayısı üzerinden hesaplama yaptı.

Bu hesaplamaya göre T-Rex’ler, yaklaşık 3 milyar adet nörona sahip idi. Üstelik T-Rex’ler, 40 yıl ve üzeri ömre dahi sahip olabildiğinden bir kültür de oluşturabiliyorlar, nesilden nesile gelişiyorlardı.

Tabii bu çalışma, bilim dünyasında ufak çaplı bir tartışmaya da neden oldu. Bazı bilim insanları, T-Rex’lerin özellikle alet kullanabilme kapasitesi kadar zeki oldukları iddiasını abartılı buldu.

Yorum yapın

vapeayr.net seniorpuffs.com shoppuffer.com vozol10000.com Bypuff.com Vozol Puff Türkiye Distribütörü Resmi Satış Sitesi olarak en çok satan aromaları ve en çok satan puff modellerini sizler için temin etmekte kapıda ödeme güvencesiyle sizlere gönderim sağlamaktadır. vozol Elf bar 5000 Vozol 5000 Vozol 6000 Vozol 7000 Vozol 10000 Vozol 12000 Vozol likit Stlpuff.com puff, puff bar, elf bar, vozol tüm puff çeşitlerinin resmi satış sitesi olarak kapıda ödeme güvencesiyle sizlere hizmet etmektedir. vozol Elf bar 5000 Vozol 5000 Vozol 6000 Vozol 7000 Vozol 10000 Vozol 12000 Vozol likit resmi satış siteleri